MINI LODZIARNIA

MINI LODZIARNIA

Kiedy żar leje się z nieba, na myśl przychodzą nam różne sposoby na odrobinę ochłody, a co lepiej schłodzi podniebienie od lodów !

Nie będzie to przepis na lody, ale historia Mini lodziarni na kołach !

Mini Wildgoose, brytyjski budowniczy karoserii przekształcił prosty Mini w kampera, wyposażonego we wszystkie niezbędne udogodnienia.

Jedną z najbardziej zachwycających przeróbek jest unikalnie wyglądająca Mini Lodziarnia. Choć powstało wiele projektów i pomysłów na lodziarnię Mini, żadna z nich nie jest tak znana jak ta wersja, z charakterystycznym wypukłym dachem.

Mini Lodziarnia jest pieszczotliwie nazywana przez wielu Batmobilem Mini. Powodem tego jest fakt, że Batmobile Mini, który został stworzony z klasycznego Mini Pickup – z usuniętym dachem i tyłem – czerpał inspirację z telewizyjnego show "Batman" z lat 60., z Adamem Westem w roli głównej.

Mini były budowane przez Cummins Ice Cream Vans, którzy stworzyli tę specjalną furgonetkę w latach 70. Założyciel Sid Cummins wybrał Mini, ponieważ był to oczywisty wybór dla kompaktowej i niedrogiej lodziarni. Marka Cummins została przejęta w 1998 roku przez Whitby Morrison z Crewe w Anglii. Whitby Morrison, inna legendarna firma produkująca lodziarnie, rozpoczęła swoją działalność w 1962 roku i nadal buduje specjalne lodziarnie.

Mini Lodziarnia była budowana setkami w okresie swojej świetności i sprzedawana nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także za granicą. Z uwagi na zwykłe zużycie, a także podatność na korozję, średnia żywotność samochodu wynosiła zazwyczaj 15 lat. I chociaż niewiele z nich pozostało, a koszty utrzymania są wysokie, można zobaczyć jedną z nich np. na IMM. Mini Lodziarnia okazała się tak lubianym samochodem, że do dziś jest atrakcją na wielu wydarzeniach.

Jedną z nich spotkaliśmy na tegorocznym IMM w Niemczech ?

 

Źródło: https://www.mini.com/en_MS/home/heritage/mini-ice-cream-van.html

Categories: Mini Classic
Loading...