JAŚ FASOLA I JEGO MINI

JAŚ FASOLA I JEGO MINI

Często, kiedy ktoś pyta mnie jakiego mam Maniaka, to odpowiadam, że takiego jak Jaś Fasola. Pomimo, że mój Miniak nie przypomina w niczym tego filmowego, to rozmówca już wie, że chodzi o klasyka i nie trzeba więcej tłumaczyć co to za auto i jak wygląda. 

Mini zawdzięcza Jasiowi Fasoli swoją popularność i rozpoznawalność, szczególnie poza granicami Wielkiej Brytanii.

O ile laik na hasło: Mini Jasia Fasoli już wie, że to zielony samochód z fotelem na dachu o tyle wśród fanów marki nie każdy wie, że Pan Fasola miał na początku pomarańczowego Miniaka.

Dlaczego w ogóle Jaś Fasola jeździ Mini a nie innym brytyjskim autem? To prawdopodobnie zasługa odtwórcy głównej roli – Rowana Atkinsona, wielkiego fana motoryzacji, kierowcy wyścigowego i kolekcjonera. Jego pierwszym autem był Morris Minor jego matki i stąd podobno decyzja o Mini. 

W serialu brało udział kilka Maniaków (podobno 6 –

1 First Mini (registration RNT 996H)

2 Second Mini (registration SLW 287R) #1

3 Third Mini (registration SLW 287R) #2

4 Fourth Mini (registration C607 EUW)

5 Fifth Mini (registration YGL 572T)

6 Sixth Mini (registration STE 952R) ), 

ale żaden z nich nie został specjalnie zbudowany na potrzeby filmu. 

W pilotażowym odcinku serialu, który został wyemitowany 1 stycznia 1990 roku, Jaś Fasola po raz pierwszy pojawia się za kierownicą pomarańczowego Mini. W jednej ze scen spycha z drogi trójkołowy pojazd Relian Robin. Do dzisiaj wśród znawców marki trwają podobno dyskusje czy pierwsze Mini jest serią MK2 czy MK1 ze zmienionymi tylnymi światłami … 

W 3 odcinku pojawia się pierwszy raz Mini, którego wszyscy znamy i kojarzymy do dzisiaj z serialem – to seria MK4 z 1977r w kolorze Austin Citron Green z maską pomalowaną na matową czerń i tablicą rejestracyjną SLW 287R. 

Najbardziej kultową rolą Mini jest dziewiąty odcinek "Do-It-Yourself Mr. Bean" to wtedy Jaś Fasola montuje fotel na dachu i prowadzi auto przy pomocą mopa i lin. Samochód był prowadzony przez kierowcę-kaskadera, który leżał na podłodze, nawigując dzięki małemu ekranowi przed sobą.

Mini stał się ikoną popkultury także dzięki tej roli. 

Categories: Mini Classic
Loading...