Facorca Mini Rover

Facorca Mini Rover

Stare powiedzenie mówi, że 'podróże kształcą' i 'człowiek uczy się całe życie'.

Na tegorocznym IMM 2024 Germany dzięki Jacek Niegłos dowiedzieliśmy się o istnieniu bardzo ciekawego Miniaka - Facorca Mini Rover.

Facorca Mini Rover, znane również jako Mini Cord, to specjalna wersja klasycznego Mini, produkowana w Wenezueli w latach 1991-1995 przez firmę Facorca (Fábrica de Motores y Carrocerías Cordillera). W ramach współpracy z Rover Group Ltd., Facorca otrzymywała mechaniczne i elektryczne komponenty od Rovera, podczas gdy nadwozia były wytwarzane z włókna szklanego w Wenezueli.

Kluczowe Fakty:

Produkcja: Mini Cord powstawało w zakładzie w Mariara, stan Carabobo, Wenezuela.

Nadwozie: Ze względu na wysokie koszty produkcji stalowych nadwozi, zdecydowano się na nadwozia z włókna szklanego, co było tańszym rozwiązaniem.

Modele: Produkowano różne wersje, w tym standardowe, deluxe, Cooper oraz kabriolety.

Produkcja: W sumie powstało tylko 1309 egzemplarzy, co czyni tę serię jedną z najmniejszych produkcji Mini na świecie.

Facorca Mini Rover to ciekawy przykład międzynarodowej współpracy w przemyśle motoryzacyjnym oraz adaptacji produkcji do lokalnych warunków ekonomicznych i technologicznych. Dzięki włóknu szklanemu, produkcja była bardziej opłacalna, co pozwoliło na wprowadzenie Mini na lokalny rynek.

Dziś Facorca Mini Rover jest kolekcjonerskim rarytasem, cenionym za swoją unikalność i interesującą historię powstania​ (The Mini Forum)​ .

Categories: Mini Classic
Loading...